Aviakompanijų aljansai

Norėdamos pasiūlyti kuo daugiau maršrutų net į rečiausiai lankomus pasaulio kampelius, suderinti skrydžių laikus ir sutaupyti išlaidų, aviakompanijos buriasi į aljansus, kurie užtikrina keleiviams panašias paslaugų teikimo sąlygas nepriklausomai nuo to, kurios aljanso narės lėktuvu keliaujama.

Be to, bet kurios aljanso narės lojalumo programos dalyviai gali kaupti taškus (mylias) už skrydžius kitų aljanso narių lėktuvais, taip pat panaudoti sukauptus vienoje programoje taškus kitų aljanso narių skrydžiams, plačiau naudotis turimomis privilegijomis. Aljansai taip pat pardavinėja bendrus bilietus: tokį įsigijęs keleivis gali apskristi aplink pasaulį arba aplankyti konkretų regioną ar šalį.
 
Šiuo metu veikia trys stambūs aviakompanijų aljansai:

Star Alliance

Jis susikūrė pirmas, 1997-aisiais. Dabar „Star“ narės skraido į 912 taškų 159 šalyse. Į aljansą įeina šios aviakompanijos:

Air Canada
Lufthansa
SAS Scandinavian Airlines
Thai
United Airlines
Singapore Airlines
Air New Zealand
BMI
US Airways
LOT Polish Airlines
TAP Portugal
Swiss
Austrian
Croatia Airlines
Egyptair
Turkish Airlines
Adria Airways
Blue1
South African Airways
Shanghai Airlines
Air China
Asiana Airlines
ANA All Nippon Airways
Continental
Aegean Airlines
Brussels Airlines

Numatoma, kad artimiausiu metu prie „Star“ prisijungs tokios didelės oro bendrovės, kaip brazilų TAM ir indų „Air India“.  


oneworld

Tai antras pagal rinkos dalį aljansas, vykdantis skrydžius į 675 pasaulio miestus. Jo narės:

American Airlines
British Airways
Qantas
Finnair
Iberia
Cathay Pacific
JAL
LAN
Royal Jordanian
Air Berlin


SkyTeam

Trečioji oro bendrovių sąjunga. Ji vienija devynias aviakompanijas (ir dar tris asocijuotus narius), o jos tinklas dengia 905 miestus:

Air France / KLM
Delta
NWA
Aeroflot
ČSA Czech Airlines
Korean Air
Alitalia
China Southern
Aeromexico
Tarom
Vietnam Airlines

Pabaigai galima paminėti kelias gerą vardą pelniusias aviakompanijas, kurios dėl įvairių priežasčių (kaip taisyklė - ekonominio išskaičiavimo, bet kartais ir dėl politinių faktorių) nedalyvauja nei viename aljanse. Tai pirmiausia turtingos Persijos įlankos regiono oro bendrovės - „Emirates“, „Qatar Airways“, „Etihad Airways“, „Gulf Air“, bet taip pat „Malaysia Airlines“ ir garsiojo britų milijardieriaus Ričardo Bransono bendrai su Singapūro avialinijomis valdoma „Virgin Atlantic Airways“.

Tiesa, minėtos oro bendrovės bendradarbiavimo iš principo nevengia ir yra sudariusios bendrojo kodo (code-sharing) sutarčių dėl kitų vežėjų keleivių aptarnavimo.