Hotel
Destination:
Check-in:
Check-out:
Guests:
Rating:
More search options

Dubajus: kur prisilietė džinas (III dalis)

(Pasakojimo tęsinys. Čia pirma ir antra dalys)

„Mall of the Emirates“ – vienas iš dviejų didžiausių Dubajaus prekybos centrų, taigi ir garantuotas traukos centras. Nes ką gi veikti daugelio mieste dirbančių vakariečių, o ir vietinių vyrų žmonoms ir vaikams dienos metu, kai lauke plius trisdešimt penki? O „mole“ gaiviai vėsu ir netrūksta pramogų. Įspūdingiausia jų – jau ir užsienyje pagarsėjusi slidinėjimo trasa. Taip, tikras kalnelis su tikru sniegu ir keltuvais, tik po stogu. Be slidžių trasos, yra ir rogučių nusileidimo takeliai, ir karuselė, ir eglės, ir senis besmegenis… Žodžiu, tikra žiema. Kuri pastebimai džiugina ne tik vietinius vaikus, bet ir suaugusius. Kaip jie, storai apsimūturiavę žieminėmis striukėmis, deda netvirtus žingsnius ant suplūkto sniego, galima stebėti per stiklinę sieną iš prekybos centro. Užeiti ir slidinėti kažkiek kainuoja. Mes, Dubajun atlėkę kaip tik atsigauti nuo žiemos, nėjome. Bet žmonių  noras – ir galimybės – mesti iššūkį gamtai įspūdį vistiek paliko. Šaltis ir sniegas Artimųjų Rytų dykumoje? Sakytum, būtų pasidarbavęs koks džinas iš butelio…

Viename iš erdvių praėjimų akį patraukia vitrina su įspūdingo dydžio rūmų maketu. Žali bokštai ant jūros kranto, su apželdintais takais ir fontanais… Pavadinimas „Smaragdo rezidencija“ išduoda maketo paskirtį – butai brangs, skubėkite pirkti. Na, gal dar pagalvosim, eime toliau. Tik gimtąja kalba už nugaros ištarti žodžiai „nedažnai sutiksi kalbančius lietuviškai“ priverčia atsisukti.

Pasirodo, „Smaragdo rezidenciją“ reklamuojantis kostiumuotas šviesiaplaukis – Donatas iš Lietuvos. Tačiau Lietuvą pastaruosius vienuolika metų jis aplanko tik per vasaros atostogas. Būtent tiek metų Donatas gyvena ir dirba Dubajuje. Tokiam žmogui norisi užduoti daug klausimų, tik iš netikėtumo sunku susigriebti, kas rūpi labiausiai. Ar gera gyventi Dubajuje? „Visai neblogai – pasaulyje tikriausiai yra ir geresnių vietų, bet po tiek čia praleisto laiko nieko kito ieškotis nebesinori.“ Jei šalyje atlyginimas neapmokestinamas jokiais mokesčiais, kaip su socialine infrastruktūra, pavyzdžiui, sveikatos priežiūra? O, tokiais klausimais geriausia vykti tiesiai į Lietuvą, dėsto Donatas. Kodėl, paklausti nebespėjam. Tik gauname vizitinę, kurioje nurodyta, kokioje nekilnojamojo turto bendrovėje brokeriu dirba mūsų tautietis – beje, Lietuvoje įgijęs teisininko išsilavinimą.

Toliau dairomės po vietinį „akropolį“. Prabangos netrūksta, ir įspūdis, kad lankomės milijonierių šalyje, tik stiprėja. Nepamiršome ir automobilių, kurie patraukė akį prie įėjimo į parduotuvę: „Ferrari“, „Porsche“, „Bentley“…

Dubajus. Tolumoje - viešbučiai "Burj al Arab" ir bangą imituojantis "Jumeirah Beach"

Dubajus. Tolumoje – viešbučiai “Burj al Arab” ir bangą imituojantis “Jumeirah Beach”

Dar vienas nuo Lietuvos ryškiai besiskiriantys dalykas – kuro kainos. Litras benzino – apie 1,30 lito, dyzelino – apie 70 ar 80 centų. Iškart tampa aišku, kodėl gatvėse tiek gremėzdiškų džipų ir šiaip galingų automobilių.

Privačių namų rajonas

Metro stotelė “Burdž Chalyfa”. Taip, stotelė.

O mūsų transportas šiandien – metro. Važiuojam porą stotelių į šiaurę, link centro. Ir išlipę stotelėje „Burdž Chalyfa“ patys nejausdami stabtelim.

"Burj Khalifa"

“Burj Khalifa”

„Burdžo“ metalas vakaro saulėje žėri gelsvai lyg koks iš smėlio išniręs auksinis kardas. Prieš mus – aukščiausias pasaulio statinys, kone kilometro ilgio skriestuvas dangui raižyti (juk „dangoraižis“ tą ir reiškia, ar ne?). Iki kilometro dar šiek tiek trūksta (bokšto aukštis – „viso labo“ 828 metrai), bet žvelgdamas į jį suvoki, kad tai – tik detalės. Architekto Adrian‘o Smith‘o ir jo komandos kūrinys tiesiog įspūdingas.

Internete teko skaityti šiurpių „faktų“ apie esą daugybę bokšto statyboje žuvusių darbininkų, ką atseit buvę galima prognozuoti dar projektuojant statinį. Man šie teiginiai atrodo nemenkai perdėti, o antroji dalis apskritai skamba absurdiškai. Kita vertus, įsivaizduoju, kad statyboje iššūkių netrūko: visgi ekstremalus aukštis, kvadratiniai kilometrai įkaitusio stiklo ir plieno pasitaiko ne kiekvieno daugiabučio statyboje.

"Burdž Chalyfa" kompleksą išvysčiusios bendrovės "Emaar" pastatas. Dešinėje - "The Address"

“Burdž Chalyfa” kompleksą išvysčiusios bendrovės “Emaar” pastatas. Dešinėje – “The Address”

Gyvenimas 160-yje „Burdžo“ aukštų įrengtuose apartamentuose irgi turi savo niuansų. Vieną jų neseniai sužinojo bokšte įsikūrę musulmonai, kuriems šventikai nurodė per šventąjį Ramadano mėnesį keliomis minutėmis ilgiau susilaikyti nuo valgymo ir gėrimo. Religija draudžia Ramadano metu valgyti ir gerti nuo aušros iki tamsos, o viršutiniuose bokšto aukštuose gyvenantys musulmonai besileidžiančią saulę mato dviem-penkiomis minutėm ilgiau nei jų tikėjimo broliai apačioje.

"Burdž Chalyfa"

“Burdž Chalyfa”

Bokštą supantis rajonas – visiškai naujas, su plačiomis gatvėmis, naujais šaligatviais, tvarkingu apželdinimu. O statybos vyksta ir toliau – o gal vyko iki nesenos krizės, nes dienai besibaigiant sunku spręsti, kodėl kranai nedirba.

Prabangų gyvenimo būdą vaizduojančiuose žurnaluose plačiai išreklamuotas daugiaaukštis pavadinimu „The Address“ irgi čia, kitoje gatvės pusėje nuo bokšto. Pavadinimas aiškiai orientuotas į turtingus pižonus, kad šie galėtų atsainiai numesti „mano adresas – Adresas“. Suprask, tik viena tokia vieta pasaulyje. Mažiau turtingi pižoniukai gali Adrese praleisti nors vieną naktį, nes be butų čia įkurdintas ir viešbutis. Kaip, beje, ir paties bokšto „šaknyse“ – įžengę į vešlų sodą, kurio vieno krūmo žiedai ryškiai kvepėjo… indiška virtuve, netrukus buvome pasitikti mandagaus vaikino, kuris atkreipė mūsų dėmesį, kad vaikštome tik „Armani rezidencijos“ svečiams skirtoje zonoje. (Čia įrengti būstai atidarius „Burdžą“ buvo pardavinėjami po 37 000 dolerių už kvadratinį metrą.) Nesiginčijame ir traukiame ten, iš kur tikrai nebūsime išvyti – į čia pat įrengtą prekybos centrą.

Leidžiantis dulkėtai dykumos saulei, prasideda Dubajaus fontano spektaklis

Leidžiantis dulkėtai dykumos saulei, prasideda Dubajaus fontano spektaklis

Jei „Mall of the Emirates“ didžiuojasi savo slidinėjimo trasa, tai „Dubai Mall“ atsako bent keliais panašaus svorio objektais – okeanariumu, povandeniniu zoologijos sodu, 22 kino salėmis, čiuožykla ir fontanu. Turėdamas kelis aukštus ant žemės ir po ja, „Dubai Mall“ giriasi, kad yra pats didžiausias prekybos centras, ir ne šiaip Emyratuose, o – taip, atspėjote – visame pasaulyje. Tiesą sakant, mane tie prisiskirti titulai jau mažumėlę vargina – Šanchajuje teko matyti „didžiausią parduotuvę Kinijoje“ (iš pažiūros nepasakysi), Maniloje – „didžiausią prekybos centrą Azijoje“ ir t.t., tad įspūdžio nebedaro. Kaip ir faktas, kad šio prekybos centro plotas prilygsta penkiasdešimčiai futbolo aikščių.

Todėl ir šiame „mole“ užtrunkame ne daugiau nei reikia surasti išėjimą į kiemą ir pamatyti įspūdingą jame esančio fontano šou.

Dubajaus fontanas

Vandens ir šviesos spektaklis, lydimas populiarios muzikos, prasideda kasdien 18 valandą ir kartojasi kas pusvalandį. Kiekvienas pasirodymas tetrunka kelias minutes – t.y. tol, kol groja muzikos kūrinys – todėl nespėja atsibosti, juolab kad muzika ir vaizdas keičiami.

Šou gana įspūdingas, o dar prisiminus, kad nieko nekainuoja, tikrai priskirtinas prie pamatytinų Dubajaus įdomybių. Gal šis mobiliuoju nufilmuotas vaizdelis padės susidaryti šiokį tokį įspūdį ir jums:

Šou patogiausia stebėti iš aukščiau, pvz., antrame prekybcentrio aukšte įsikūrusios itališkos kavinės terasos. Tik nemokamai tai padaryti nepavyks – teks užsisakyti iš jos maisto ar gėrimų bent už 70 AED. Jei šiaip ar taip planavote prisėsti užkąsti – visai neblogas sprendimas.

Pasakojimo pabaiga

Bookmark and Share

Pakomentuoti

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>